Intelligens töltőállomások elektromos járműveknek
Minden elektromos autóval kompatibilis
Nyilvános elektromos töltőállomások
Elszámolási rendszerrel
eNext elektromos töltőállomások
Applikációval irányítható okos rendszer
Mobil elektromos töltőállomások
Optimális választás szervizszolgáltatóknak és elektromos teherautó flottáknak.
Napelemes elektromos töltőállomások
Töltsön megújuló energiával
Sokoldalú elektromos járműtöltéshez.
Az IngeTeam lenyűgöző AC és DC töltőállomásainak teljes palettája

icon

Holtoltsek.hu

A sokéves tapasztalat alapján minden igényre megtaláljuk a legjobb megoldást.

icon

Webshop

Látogasson el webáruházunkba és tekintse meg e-töltő termékeinket még ma!

icon

Pályázat

RRF-10.10.1-23 Közúti Elektromos Jármű beszerzés Támogatása Vállalkozásoknak

Széchenyi logo

2014. november 24., hétfő

Olyan olcsó lesz a napenergia, mint a hálózati áram

Cleveland, Ohio. Két munkás napelemparkot telepít az Euclid Ave úton Forrás: Duane Prokop Cleveland, Ohio. Két munkás napelemparkot telepít az Euclid Ave úton Forrás: Duane Prokop

Mennyibe kerül háztetőre szerelt napelemekkel termelni az áramot? Annyiba, vagy még kevesebbe, mint a hagyományos áramszolgáltatóktól vásárolni – legalábbis az Egyesült Államok tíz tagállamában.

Jelenleg tíz, 2016-ban viszont valószínűleg már ötven USA tagállamban kerül egyensúlyba a környezetbarát, napelemekkel előállított és a hálózati áram ára a Deutsche Bank iparági elemzése szerint. Ez – ha valóban bekövetkezik – gyakorlatilag azt jelenti, hogy szinte az egész Egyesült Államokban versenyképesek lesznek a napelemek a hagyományos erőművekkel.

 

 

 

 

A beépített napelemes kapacitás exponenciálisan nő az USA-ban. Míg 2008-ban nagyjából 1 gigawattról beszélhettünk, 2013-ban már 11,8 GW-ra nőtt a kapacitás. A bank elemzői 2015-re 30,9 GW, míg 2016-ra 46,8 GW kapacitást vetítenek előre. Eszerint nyolc év alatt nagyjából negyvenhétszeres lenne a növekedés, ami nagyon sok – bár érdemes tudni azt is, hogy USA összes erőművének nyári/téli kapacitása 1063/1104 GW volt 2012-ben.

Hova szerelik fel az újabb és újabb napelemeket?

A tanulmány szerint nagyjából fele-fele arányban lakó- és kereskedelmi épületekre. Emellett az áramszolgáltatói szintű kapacitás is bővülni fog a következő két év során, magyarán napelemfarmok épülnek, bővülnek, illetve az energiacégek bérbe veszik a házak, raktárépületek, katonai létesítmények stb. tetőfelületét napelemek felszerelésére.

Pesszimisták voltak az elemzők

A napenergia előtt fényes jövő áll a Treehugger környezetvédelmi hírblogon megjelent összeállítás szerint. Michael Graham Richard ezt egy friss kutatásra alapozva állítja. Az USA Nemzeti Megújulóenergia Laboratórium (NREL) és a Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium munkatársai azt hasonlították össze, hogy 2010-ben az iparági elemzők milyen árakat jósoltak a napenergiás áramszolgáltatásra, és valójában hogyan alakult a piac.

Mint kiderült, az elemzők négy éves távlatban 59 százalékkal felülbecsülték a napenergia árát. A háztartási vagy kiserőművi méretű napelemes rendszerek ára 2012 és 2013 között 12-15 százalékkal csökkent az USA-ban. Helyszíntől és piaci helyzettől függően további 3-12 százalékos csökkenés várható 2014 végére. Ha erőművi méretű, tehát legalább 5 megawattos rendszerről beszélünk, egy watt kapacitás beépítése 1,8 dollárba kerül.

141124 olyan olcso lehet a napelem aram mint a hagyomanyos greenetik
A közvetlenül áramot termelő napelempanelek mellett naperőművek is épülnek az USA-ban. A fotón az Ivanpah erőmű látható 2014 júliusában, a Mojave-sivatagban, Primm városa közelében. A létesítmény 347 ezer számítógépvezérelt tükörrel fókuszálja három, 140 méter magas toronyra a fényt, amellyel vizet forralnak fel, a gőz pedig meghajtja az áramot termelő turbinákat, több mint 140 ezer háztartást látva el villannyal.
Forrás: AFP/Ethan Miller

 

Miért csökkenhet ennyire a napenergia ára?

Azért, mert lényegében nem energiahordozóról, hanem technológiáról van szó – mondja Tom Randall, a Bloomberg gazdasági hírszolgáltató elemzője. Ahogy a technológia egyre hatékonyabbá válik, az árak csökkenni kezdenek. A Bloomberg New Energy Finance számítása szerint 1977-ben wattonként még 76,67 dollárba került egy szilícium napelemcella ára. Az ár 1987-ben zuhant először 10 dollárra, majd 2000-ben 6-6,5 dollárra, hogy 2013-ban 0,74 dollárra csökkenjen.

Tény, hogy fokozhatjuk a belsőégésű motorok és a szénerőművek berendezéseinek (például a gőzturbinának) a hatékonyságát, ám több mint egy évszázados fejlődés után nem valószínű többszörös hatékonyságnövelés, és évtizedes távlatban a ma újdonságnak számító nem hagyományos fosszilis tüzelőanyag-lelőhelyek (a palagázmezők) is kimerülhetnek.

Az is tény viszont, hogy a napenergia integrálása nem könnyű a hagyományos, teljes országokat-régiókat kiszolgáló, nagy erőművekre optimalizált elosztóhálózatba. Ha viszont a napenergia valóban szinte az egész USA-ban megfizethető alternatívává válik, és sok tagállamban építenek új kapacitásokat, az éppen a három alhálózatból álló rendszer kiegyensúlyozásában segít – hiszen kevéssé valószínű, hogy napközben egyszerre legyen felhős-esős idő mondjuk Kaliforniában és Washingtonban, Floridában és Maine-ben.

(origo.hu)

 

 

Megjelent: 1754 alkalommal

Kiemelt partnerek

új logó holtöltsek mol logo  IONITY Greenetik holtankoljak.hu Greenetik greenetik ekkoenergetyka Circontrol Logo 2023 color 1 
chargecloud greenetik teltonika greenetik  Mennekes Greenetik Ingeteam greenetik Kostad greenetik alfen greenetik 

Referenciák

Rólunk

Cégünk Magyarországon több mint 15 éve vezető szerepet tölt be az elektromos töltőállomások telepítése és üzemeltetése terén.

Legyünk kapcsolatban!

 

Social media