Intelligens töltőállomások elektromos járműveknek
Minden elektromos autóval kompatibilis
Nyilvános elektromos töltőállomások
Elszámolási rendszerrel
eNext elektromos töltőállomások
Applikációval irányítható okos rendszer
Mobil elektromos töltőállomások
Optimális választás szervizszolgáltatóknak és elektromos teherautó flottáknak.
Napelemes elektromos töltőállomások
Töltsön megújuló energiával
Sokoldalú elektromos járműtöltéshez.
Az IngeTeam lenyűgöző AC és DC töltőállomásainak teljes palettája

icon

Holtoltsek.hu

A sokéves tapasztalat alapján minden igényre megtaláljuk a legjobb megoldást.

icon

Webshop

Látogasson el webáruházunkba és tekintse meg e-töltő termékeinket még ma!

icon

Pályázat

RRF-10.10.1-23 Közúti Elektromos Jármű beszerzés Támogatása Vállalkozásoknak

Széchenyi logo

2014. szeptember 30., kedd

Hódít a napenergia - Nálunk is jöhet a fordulat?

Az elmúlt években egyre égetőbb kérdéssé vált a globális felmelegedés megállítása vagy legalábbis lassítása. Az egyes országok különböző vállalásokkal igyekeznek visszafogni a fosszilis energiahordozók felhasználását, előnyben részesítve a megújuló energiákat. A változások egyik nagy nyertese a napenergia, mely az utóbbi néhány évben hódító útjára indult.

Mi is az a napelem?

Jöhet is a kérdés: egyáltalán mi az a napelem, ugyanazt jelenti, mint a napkollektor? Nem, nem ugyanazt jelenti a két eszköz. Míg előbbi az elektromágneses sugárzást alakítja villamos energiává, addig az utóbbi a napenergia felhasználásával állít elő vízmelegítésre és fűtésre használható hőenergiát. Cikkünkben a napelemekkel foglalkozunk részletesebben.

Azok, akik napelemek használatán gondolkodnak, alapvetően két típus közül választhatnak:

1.Kristályos napelemek:

Ebben a kategóriában két technológia (mono- és polikristályos) verseng egymással. A kristályos napelemek a legrégebben használt, legkiforrottabb és a legelterjedtebb technológiának számítanak. A napelemek a kristályos technológia esetén nagy tisztaságú szilícium cellákból épülnek fel, melyek sorba kötve és vízmentesen egy üveglap és egy műanyag hátlap közé laminálva kerülnek gyártásra. A két technológia közt a legnagyobb különbség a gyártási eljárásban található.

a.Monokristályos napelem

- A közvetlen (direkt) fényt jobban hasznosítja
- Emiatt a forró égövben valamelyest jobban teljesít a polikristályos napelemeknél
- Hatásfoka 16-18 százalék körül alakul

b.Polikristályos napelem

- A szórt fényt hasznosítja jobban
- Emiatt az északi égövben jobban teljesít a monokristályos napelemeknél
- Hatásfoka 14-16 százalék körül alakul

Vállalatok » Fenntartható Világ
Hódít a napenergia - Nálunk is jöhet a fordulat?
2014. szeptember 23. 13:05

Az elmúlt években egyre égetőbb kérdéssé vált a globális felmelegedés megállítása vagy legalábbis lassítása. Az egyes országok különböző vállalásokkal igyekeznek visszafogni a fosszilis energiahordozók felhasználását, előnyben részesítve a megújuló energiákat. A változások egyik nagy nyertese a napenergia, mely az utóbbi néhány évben hódító útjára indult.

2.Vékonyrétegű napelemek

Ez a technológia sokkal fiatalabb a kristályos technológiánál. A vékonyrétegű (vagy vékonyfilmes) technológiánál nem kristályos szilícium tömbökből vágnak cellákat, hanem a félvezető réteget kémiai vagy fizikai lecsapatással közvetlenül az üvegre, vagy akár más hordozó felületre viszik fel. Ezeknek a napelemeknek kisebb a hatásfokuk (10 százalék alatt), így háztetőkön a korlátozott hely miatt nem igazán lehet velük találkozni.

Hatásfok: egységnyi (jellemzően 1m2) felületen a napelem tábla hány W energiát tud maximum előállítani (a gyártók általában laboratóriumi körülmények közt, azaz derékszögű besugárzás, 25 C fok mellett mérik). A könnyen érthetőség kedvéért itt egy példa az egyik legnagyobb gyártó modelljén, melynek teljesítménye 205 W mérete pedig 1,31*0,99=1,2969 m2. Azaz a panel hatásfoka 205/(1000*1,2969) = 15,8%.

Jó, jó, de mennyi energiát tudok itthon termelni?

Erre a kérdésre pontos választ nehéz adni, mivel több tényező is fontos szerepet játszik az előállított energia mennyiségét illetően. 1kW-os rendszerrel itthon jellemzően 1000-1200 kwh/év áram fejleszthető. Egy 4 fős háztartás éves fogyasztás 4430 kwh körül alakul (az ELMŰ-ÉMÁSZ adatközlése alapján), vagyis egy 4 kW-os rendszer nagyjából fedezné a felhasznált áram mennyiségét.

És mennyibe is kerülne ez nekem?

Egy komplett rendszer teljes beruházási költsége háztartásról háztartásra változhat az egyedi paraméterek miatt, így pontos összeget ebben az esetben sem lehet adni. Általánosságban az mondható, hogy 1 kW teljesítményű rendszer teljes költsége 500-600 ezer forint körül mozog, így egy 4 kW-os rendszer nagyjából 2-2,4 millió forintba kerülhet.

Van, ahol már tombol a láz

Az elmúlt néhány évben gyökeres változások történtek a globális energiapiacon, a globális felmelegedés elleni harcban előre törtek a megújuló energiák. A folyamat egyik nagy nyertese a napenergia lett, köszönhetően az egyre olcsóbb napelemeknek. A napelemeket alkotó cellák ára az elmúlt közel 40 évben a töredékére esett, így a technológia egyre több országban válik versenyképessé, és elérhetővé.

140930 Napelm attores Greenetik

Itthon még csak gyerekcipőben jár a szektor

Magyarországon a napenergia-hasznosítás még kezdeti fázisban tart, ugyanis ellentétben sok más európai országgal, hazánkban hiányoztak a megfelelő támogatási programok a napenergia promotolására. A csökkenő napelemárak azonban Magyarországon is egyre inkább elérhetővé teszik a technológia alkalmazását. Az elmúlt egy-két évben részben uniós forrásból épültek kisebb "naperőművek", illetve főként multinacionális cégek, iparvállalatok és kiskereskedelmi láncok telepítettek napelemeket egységeik tetejére vagy közelébe. A háztartások esetében szintén egyre több tetőn láthatóak már napelemek, a Magyarországon telepített ún. háztartási méretű erőművek több mint 95%-a napelemes rendszerekhez köthető.

Egyre többen érdekeltek abban, hogy az energiavállalatoktól függetlenül és környezetbarát módon termeljék meg a mindennapi élethez szükséges energiájukat, amelyhez a fent látott napelemár-esés komoly segítséget ad. A várakozások szerint a jövőben állami programok is segítik majd az ilyen beruházásokat, de megjelentek a piacon a napelem-telepítéseket támogató kedvezményes hitelek is.

(portfolio.hu)

 

 

 

 

 

Megjelent: 1913 alkalommal

Kiemelt partnerek

új logó holtöltsek mol logo  IONITY Greenetik holtankoljak.hu Greenetik greenetik ekkoenergetyka Circontrol Logo 2023 color 1 
chargecloud greenetik teltonika greenetik  Mennekes Greenetik Ingeteam greenetik Kostad greenetik alfen greenetik 

Referenciák

Rólunk

Cégünk Magyarországon több mint 15 éve vezető szerepet tölt be az elektromos töltőállomások telepítése és üzemeltetése terén.

Legyünk kapcsolatban!

 

Social media